oshad

Кто ответит за невозвратные кредиты Ощадбанка?

Незважаючи на активну роботу в судах і переможні реляції в ЗМІ, держбанк не дуже досяг успіху у стягнення проблемних кредитів. Все це більше схоже на спробу галасливої метушні прикрити небажання стягувати майно великих проблемних боржників.
Більш того, останнім часом Ощадбанк опинився в центрі низки гучних скандалів, пов’язаних з банківським шахрайством та безнадійними кредитами. Найбільш резонансні – це скандали навколо кредитування групи Lauffer, агрохолдингу «Креатив» та ТРЦ «Гулівер».

Агропромислова група Lauffer контролюється донецьким бізнесменом Олександром Лещинським. Борг Ощадбанку складає більш 2 млрд. грн. Банк з перемінним успіхом намагається стягнути виробничі активи боржника. Останній називає дії банку рейдерством.

Агрохолдинг Креатив контролюється Артуром Гранцем і Рисбеком Токтомушевим, які купили компанію у нардепа Станіслава Березкіна в серпні 2015 року. Заборгованість компанії перед Ощадбанком становить більше 300 млн. доларів США. Банк веде активну судову роботу проти агрохолдингу Креатив, а також проти колишніх власників і керівників компанії — Максима Березкіна та Юрія Давидова.

Проте на думку експертів, навіть при успішній судовій роботі, Ощадбанк зазнає колосальних збитків, пишуть kontrakty.ua.

Недалеко від центрального офісу Ощадбанку, в центрі Києва, знаходиться торгово-розважальний центр «Гулівер», який контролюється бізнесменом Віктором Поліщуком. Крім Гуллівера, Поліщук володіє найбільшою торговельною мережею побутової техніки «Ельдорадо», а до останнього часу володів і банком «Михайлівський», який нещодавно був визнаний неплатоспроможним.

Виявляється, Віктор Поліщук розвивав свій бізнес, у тому числі і банк «Михайлівський», на позикові гроші Ощадбанку. Джерела в Ощадбанку стверджують, що кредит є проблемним і по суті безповоротним. Банку нічого не залишається, крім як реструктуризувати кредит групі Поліщука, приховуючи наявність проблеми і просто відсуваючи в часі «судний день». Як повідомляють ЗМІ, в березні 2016 Ощадбанк реструктуризував на пільгових умовах кредити на суму близько 20 млрд грн для групи компаній Віктора Поліщука.

Деякі ЗМІ дивляться на проблему дещо під іншим кутом. «Згідно з оперативними даними МВС кредити були отримані за попередньою змовою групою осіб з числа керівництва Ощадбанку … на пільгових умовах і використовувалися не тільки для придбання активів, але були частково переведені в готівку і привласнені учасниками угоди», — відзначають ЗМІ.

Що спільного між цими трьома сумними історіями про зниклі гроші? По-перше, мова йде про великі гроші, про сотні мільйонів доларів США. По-друге, Ощадбанк за підсумком понесе величезні збитки від кредитування цих трьох позичальників. По-третє, всі ці кредити були видані в період, коли країною правив Янукович зі своєю клікою. По-четверте, всі ці кредити були видані при попередньому керівнику Ощадбанку — Сергієві Подрізові.

Але є ще одна цікава деталь. Як у будь-якому банку, в Ощаді був і є керівник корпоративного кредитування. Саме цей банківський чиновник безпосередньо відповідає за видачу кредитних грошей. Зараз цей напрямок курує заступник голови Ощадбанку Ірина Земцова. Примітно те, що при Подрізові за видачу кредитів відповідала вона ж, на посаді директора відповідного департаменту. Виходить, що банківський менеджер, який ймовірно видав безповоротні кредити Лещинському, Березкіну і Поліщуку, продовжує успішно працювати в банку.

Заступник голови Ощаду Земцова проживає в елітному котеджному містечку в с. Іванковичі по сусідству з нардепом Геннадієм Бобовим, який теж входить в категорію проблемних боржників Ощадбанку.

Банківське шахрайство і банківська корупція поширені у всьому світі, не тільки в Україні. Шахрайство неможливо без корупції. Від банківського шахрайства в кінцевому результаті страждає не сам банк, а його вкладники та акціонери. Особливість Ощадбанку в тому, що його акціонером є держава і відповідальність за банк несе держава. Ощадбанк, як фінансова установа, що має величезні переваги перед іншими банками: у банку багато грошей, у банку велика роздрібна мережа, і найголовніше — банк користується великою довірою населення. У той же час, не секрет, що за останні роки Ощадбанк сконцентрував у себе великий обсяг проблемних кредитів. Для опису обсягу проблемних активів Ощадбанку більше проситься епітет «авгієві стайні». Масштаб проблем до кінця не усвідомлюють (або не хочуть усвідомлювати) навіть самі керівники банку. Але в Ощадбанку та його керівництва немає вибору. Самоочищення, жорстка політика по відношенню до проблемних боржників і жорстка кредитна політика — це те, що рано чи пізно, крок за кроком, зробить Ощадбанк флагманом фінансового ринку України.

По материалам VSHOKE.NET